Note: Fabric images are not to scale.
Very Terry
Color: Elephant SKU: 980-339
- Luxe for Less
- Luxe for Less
- Luxe for Less
- Luxe for Less
Please login to see pricing and availability.
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2016 B Fall: Usual Suspects |
| Color Family | Ash/Taupe |
| Color | White Sands |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2005 B Fall: Hana Road |
| Color Family | Beige/Tan |
| Color | Pearl |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2017 B Fall: Here, There and Everywhere |
| Color Family | Black |
| Color | Noir |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2012 B Fall: Rose Tarlow |
| Color Family | Brown |
| Color | Sable |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2016 B Fall: Usual Suspects |
| Color Family | Dark Blue |
| Color | Blue Jean |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2007 C Fall: Beyond the Bend |
| Color Family | Dark Blue |
| Color | Hello, Sailor! |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2016 B Fall: Usual Suspects |
| Color Family | Grey |
| Color | Elephant |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2011 A Spring: Color Pops |
| Color Family | Orange |
| Color | Melon |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2011 A Spring: Color Pops |
| Color Family | Violet |
| Color | French Lilac |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2005 B Fall: Hana Road |
| Color Family | White |
| Color | Oyster |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 100,000+ double rubs |
| Brush Pill | Class 3 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 15 0z/sq yd (509 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2005 A Spring: Paradise Found |
| Color Family | White |
| Color | Blanca |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
Perennials 100% solution-dyed acrylic fabrics and rugs are backed by a no-fade warranty valid for five years from the date of purchase. All additional Perennials products (including Hi ‘n Dri) constructed of other solution-dyed fibers are guaranteed against fading for three years.
Perennials in the Wild
Your boards, Your vision.
Effortlessly collect and curate your favorite products to help convey the look and feel of your creative ideas.
My Board
Pin some items to your board to save and organize your favorites.
Fabrics
Rugs
Wallcoverings
Trim
Pillows
Throws
Gallery
The Spill
Designers
Collections
Subscribe
About Fabrics
About Rugs
Environmental Statement
Inspiration to Installation
Perennials & Sutherland LLC
Fabric Care
Rug Care
FAQs
Warranty
Contact
Hospitality and Contract