Note: Fabric images are not to scale.
Left Bank Stripe
Color: Misty Mint SKU: 837-773
Please login to see pricing and availability.
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 30,000+ Double Rubs |
| Brush Pill | Class 5 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 16.1 0z/sq yd (564 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2020 B Fall: Cest la Vie! |
| Color Family | Dark Blue |
| Color | Capri |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | 10 IN (25.4 CM) |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 30,000+ Double Rubs |
| Brush Pill | Class 5 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 16.1 0z/sq yd (564 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2020 B Fall: Cest la Vie! |
| Color Family | Green |
| Color | Provence |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | 10 IN (25.4 CM) |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 30,000+ Double Rubs |
| Brush Pill | Class 5 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 16.1 0z/sq yd (564 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2020 B Fall: Cest la Vie! |
| Color Family | Red/Pink |
| Color | In The Pink |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | 10 IN (25.4 CM) |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 30,000+ Double Rubs |
| Brush Pill | Class 5 |
| Width | 54 in (137 cm) |
| Weight | 16.1 0z/sq yd (564 gm/sq m) |
| Designer | Studio |
| Collection | 2022 B Fall: Bannenberg & Rowell |
| Color Family | Turquoise |
| Color | Misty Mint |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | 10 IN (25.4 CM) |
Perennials 100% solution-dyed acrylic fabrics and rugs are backed by a no-fade warranty valid for five years from the date of purchase. All additional Perennials products (including Hi ‘n Dri) constructed of other solution-dyed fibers are guaranteed against fading for three years.
Perennials in the Wild
Keep Browsing
-
Fabric: Sake Stripe ( Rose' All Day )
-
Fabric: Sake Stripe ( Chartreuse )
-
Fabric: Sake Stripe ( Azul )
-
Fabric: Sake Stripe ( Jasmine )
-
Fabric: Sake Stripe ( Ice Blue )
-
Fabric: Sake Stripe ( Sunstruck )
-
Fabric: Garden Row ( Blue Heaven )
-
Fabric: Garden Row ( Salt & Pepper )
-
Fabric: Garden Row ( Bluestone )
Your boards, Your vision.
Effortlessly collect and curate your favorite products to help convey the look and feel of your creative ideas.
My Board
Pin some items to your board to save and organize your favorites.
Fabrics
Rugs
Trims
Wallcoverings
Pillows
Throws
Gallery
Blog
Designers
Subscribe
The Spill Magazine
About Fabrics
About Rugs
Fiber to Finish
Perennials & Sutherland LLC
Environmental Statement
Inspiration to Installation
Fabric Care
Rug Care
FAQs
Warranty
Contact Us