Tatami
Color: Pearl SKU: 870-22
- Luxe for Less
- Luxe for Less
- Luxe for Less
- Luxe for Less
Please login to see pricing and availability.
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 6000 |
| UFAC/NFPA 260 | PASS |
| Designer | John Hutton |
| Collection | 2004 A Spring: Shinto |
| Color Family | Beige/Tan |
| Color | Pearl |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 6000 |
| UFAC/NFPA 260 | PASS |
| Designer | John Hutton |
| Collection | 2004 A Spring: Shinto |
| Color Family | Beige/Tan |
| Color | Honed Limestone |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 6000 |
| UFAC/NFPA 260 | PASS |
| Designer | John Hutton |
| Collection | 2004 A Spring: Shinto |
| Color Family | Dark Blue |
| Color | Imari |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
| Spec Title | Spec Value |
|---|---|
| Abrasion | 6000 |
| UFAC/NFPA 260 | PASS |
| Designer | John Hutton |
| Collection | 2004 B Fall |
| Color Family | Violet |
| Color | Plum Blossom |
| Vertical Repeat | N/A |
| Horizontal Repeat | N/A |
Perennials 100% solution-dyed acrylic fabrics and rugs are backed by a no-fade warranty valid for five years from the date of purchase. All additional Perennials products (including Hi ‘n Dri) constructed of other solution-dyed fibers are guaranteed against fading for three years.
Perennials in the Wild
Your boards, Your vision.
Effortlessly collect and curate your favorite products to help convey the look and feel of your creative ideas.
My Board
Pin some items to your board to save and organize your favorites.
Fabrics
Rugs
Trims
Wallcoverings
Pillows
Throws
Gallery
Blog
Designers
Subscribe
The Spill Magazine
About Fabrics
About Rugs
Fiber to Finish
Perennials & Sutherland LLC
Environmental Statement
Inspiration to Installation
Fabric Care
Rug Care
FAQs
Warranty
Contact Us